Nigdy nie jest za późno na rzucenie palenia
Jeśli u Ciebie lub u bliskiej Ci osoby został zdiagnozowany nowotwór płuca możesz myśleć, że już jest za późno na rzucenie palenia. Na szczęście mamy dla Ciebie dobre wieści – ZAWSZE jest dobry czas na rzucenie palenia, nigdy nie jest na to za późno. Zgodnie z wynikami najnowszych badań osoby ze zdiagnozowanym rakiem płuca, które rzuciły palenie, żyją dłużej i pozostają w lepszej formie fizycznej po leczeniu. Nic dziwnego – rzucając palenie, przestajesz wdychać do płuc koktajl 7000 związków chemicznych, z czego aż 70 jest rakotwórczych!
Korzyści z rzucenia palenia
Z zaprzestania palenia płynie wiele udowodnionych korzyści, których możesz doświadczyć nawet po zdiagnozowaniu nowotworu:
- Dłuższe życie – bardzo wiele badań wskazuje, że ci którzy przestali wdychać dym tytoniowy, żyją istotnie dłużej w porównaniu z chorymi, którzy kontynuują palenie po rozpoznaniu nowotworu.
- Radioterapia. Rzucenie palenia nie tylko zwiększa skuteczność tej formy leczenia, ale również znacząco łagodzi jego niepożądane objawy. Palenie podczas radioterapii nasila stany zapalne błony śluzowej jamy ustnej, przełyku i oskrzeli, pogarsza smak i węch, powoduje suchość w ustach, obniża jakość głosu, pogarsza apetyt i nasila zmęczenie. U chorych kontynuujących nałóg częściej dochodzi do zapalenia płuc, martwicy kości i tkanek miękkich. Ci natomiast, którzy zaprzestali palenia mają mniej dolegliwości bólowych będących ewentualnym powikłaniem radioterapii, mają krótszy czas zapalenia błony śluzowej oraz mniejszy odczyn popromienny.
- Chemioterapia. Palenie tytoniu podczas chemioterapii zmniejsza jej skuteczność. Tysiące substancji chemicznych zawartych w dymie tytoniowym zaburzają działanie wielu leków, w tym leków przeciwnowotworowych. Jeśli przestaniesz palić, najprawdopodobniej zwiększysz skuteczność zastosowanego leczenia.
- Lepsze gojenie ran i mniej powikłań po zabiegach chirurgicznych. W przypadku leczenia operacyjnego rzucenie palenia na kilka tygodni przed operacją skraca czas gojenia się ran operacyjnych oraz zmniejsza ryzyko pooperacyjnych powikłań, takich jak infekcje dróg oddechowych, przetoki oskrzelowo-płucne, zakażenia układu moczowego czy powikłania sercowo-naczyniowe lub zatorowo-zakrzepowe. Dodatkowo osoby palące wytwarzają więcej śluzu w drogach oddechowych i mają mniejsze możliwości jego usunięcia, co powoduje zwiększone ryzyko poważnych powikłań płucnych po zabiegu operacyjnym.
- Mniejsze ryzyko przerzutów, wznowy, a także kolejnego nowotworu pierwotnego.
- Poprawa jakości życia. Według badań i naszych doświadczeń ci, którzy rozstali się z paleniem, deklarują lepszą jakość życia, mają więcej sił witalnych, mniej symptomów stresu i znacznie lepiej oceniają swoje funkcjonowanie w chorobie w porównaniu z tymi, którzy kontynuują palenie.
- Zmniejszenie nasilenia bólu, co pozwala zredukować dawki leków przeciwbólowych.
- Mniejsze ryzyko zgonu z powodu innych chorób, np. układu krążenia i chorób układu oddechowego.
Wszystkie powyżej wymienione korzyści zaprzestania palenia zostały dobrze udokumentowane w badaniach naukowych!
Nie jesteś sam!
Odpowiedz sobie na pytanie: Co jest teraz dla Ciebie najważniejsze? Czego potrzebujesz?
Dla większości chorych jest to wydłużenie życia oraz uniknięcie postępu choroby. Choć może Ci się wydawać, że utraciłeś kontrolę nad swoim zdrowiem i wiele rzeczy się dzieje bez Twojego udziału, to właśnie rzucenie palenia jest tym, co może wydłużyć Ci życie i na co Ty sam masz zdecydowany wpływ. Jeśli zatem podjąłeś decyzję o zaprzestaniu palenia lub jeszcze nie jesteś pewny, ale rozważasz podjęcie takiej próby, zachęcamy, abyś skorzystał z fachowej pomocy.
Poniżej możesz przeczytać o tym, jak rzucić palenie w kilku krokach i gdzie uzyskać pomoc.
Jak rzucić palenie w 5 krokach:
- Znajdź swoją motywację. Mamy nadzieję, że jeśli przeczytałeś powyżej o tym, jak wiele korzyści przynosi rzucenie palenia w chorobie nowotworowej, wzrósł poziom Twojej motywacji. Zachęcamy, abyś zastanowił się jakie jeszcze inne korzyści możesz odnieść, kiedy rozstaniesz się z nałogiem. Wynotuj na kartce lub w telefonie te wszystkie aspekty Twojego życia, które zmienią się na lepsze kiedy już będziesz wolny od uzależnienia… Pomyśl czego będzie więcej w Twoim życiu, a czego mniej? Może więcej pewności siebie, pieniędzy na koncie, zadowolenia z siebie? Mniej lęku, wstydu, napięcia, zniewolenia? Lista jest otwarta…
- Rozpraw się z przekonaniami. Prawdopodobnie z racji tego że jesteś wieloletnim palaczem, masz solidnie ugruntowane przekonania które usprawiedliwiały i racjonalizowały Twoje palenie przez całe lata. Wiemy z doświadczenia, że te zakorzenione przekonania bardzo utrudniają podjęcie decyzji i niepotrzebnie straszą. Być może myślisz, że palenie Cię uspokaja i pomaga sobie radzić w stresie związanym z chorobą, więc obawiasz się, że jak rzucisz palenie, to nie będziesz miał swojego „pocieszacza”. Być może rzucałeś kilka razy, więc jesteś przekonany, że nie potrafisz tego zrobić i nie chcesz doświadczyć kolejnej porażki. Brzmi znajomo? Wynotuj na kartce bądź w telefonie wszystkie swoje przekonania na temat rzucania palenia, życia bez papierosa, swoich kompetencji do podjęcia takiej próby… A teraz rozpraw się z nimi. Porozmawiaj o nich z kimś, kto rzucił palenie i miał podobne obawy…. zadzwoń do Telefonicznej Poradni Pomocy Palącym…. lub po prostu sam spójrz na nie z boku i zastanów się, jak bardzo utrudniają Ci one podjęcie decyzji i na ile są one prawdziwe, a na ile są jedynie straszakami. Pamiętaj, że jest wiele osób, którym to się udało – Tobie też może!
- Znajdź sprzymierzeńców. Jeśli masz wokół siebie osoby, dla których Twoje zdrowie jest ważne i które mogą Cię wspierać, skorzystaj z tego. Poproś o wsparcie i bycie Twoim sprzymierzeńcem w tej, czasem nierównej, walce z uzależnieniem. Jeśli nie ma wokół Ciebie takich osób, bądź swoim własnym sprzymierzeńcem!
- Rozważ dostępne opcje terapeutyczne. Uzależnienie od nikotyny jest chorobą, którą można leczyć. Na rynku dostępne są leki, które dwu lub nawet trzykrotnie zwiększają szansę na skuteczne rzucenie palenia. Aby dowiedzieć się więcej, zajrzyj na stronę jakrzucicpalenie.pl lub zadzwoń do Telefonicznej Poradni Pomocy Palącym. Możesz też porozmawiać ze swoim lekarzem rodzinnym.
- Poszukaj pomocy. Aby ułożyć dobry plan rzucenia palenia skorzystaj z fachowej pomocy. Od poniedziałku do piątku w godzinach 9.00-21.00 oraz w soboty 9.00 – 15.00 pod numerem telefonu 801 108 108 lub 22 211 80 15 (z telefonów komórkowych) możesz uzyskać rzetelną i fachową pomoc. Dyżurujący doradcy i terapeuci pomogą Ci ułożyć własny, dobrany pod Ciebie plan rzucenia palenia. Będą Cię wspierać na drodze do abstynencji. Zupełnie BEZPŁATNIE możesz otrzymać własnego terapeutę, który będzie Cię motywował i prowadził przez proces rzucania palenia.
Opracowanie: Magdalena Cedzyńska, Narodowy Instytut Onkologii