Planowanie leczenia raka płuca

Leczeniem i diagnostyką raka płuca zajmuje się duży zespół lekarzy. Do postawienia diagnozy, określenia stopnia zaawansowania raka i zaplanowania najlepszego leczenia niezbędna jest współpraca zespołu specjalistów, w skład którego wchodzą przede wszystkim:

  • pulmonolog,
  • radiolog,
  • patomorfolog,
  • onkolog radioterapeuta,
  • torakochirurg,
  • onkolog kliniczny.

Rak płuca jest rozpoznawany na podstawie oceny mikroskopowej wycinka ze zmiany chorobowej. Wycinek taki jest pobierany na drodze badania endoskopowego przyrządem wprowadzanym przez jamę ustną do tchawicy i oskrzeli (bronchoskopia). W trakcie bronchoskopii, pod kontrolą USG, wykonać można biopsję węzłów chłonnych poprzez ścianę drzewa oskrzelowego. Biopsja węzłów chłonnych może być też wykonana pod kontrolą USG przez ścianę przełyku.

Po otrzymaniu potwierdzenia raka i określeniu jego typu (niedrobnokomórkowy lub drobnokomórkowy) należy przeprowadzić kompleksową diagnostykę pod kątem określenia stopnia miejscowego zaawansowania nowotworu i potwierdzenia lub wykluczenia przerzutów w węzłach chłonnych klatki piersiowej i przerzutów odległych. Zakres procedur diagnostycznych powinien być zgodny z polskim i międzynarodowym standardem. Do najistotniejszych badań należy tomografia komputerowa (TK) klatki piersiowej i jamy brzusznej oraz badanie pozytonowej tomografii emisyjnej (PET). Po zakończeniu procesu diagnostyki każdy przypadek raka płuca powinien być omówiony na konsylium wielospecjalistycznym z udziałem torakochirurga, pulmonologa, onkologa klinicznego i onkologa radioterapeuty. Wybór rodzaju leczenia jest uzależniony od wielu czynników, takich jak:

  • rozpoznania histopatologicznego (rak drobnokomórkowy lub rak niedrobnokomórkowy);
  • stopnia zaawansowania TNM – klasyfikacji w której ocenia się wielkość guza pierwotnego (T), zajęcie przerzutami węzłów chłonnych (N) i obecność lub brak przerzutów odległych (M);
  • wielkości i lokalizacji guza nowotworowego pod kątem oceny operacyjności;
  • stanu sprawności ogólnej i występowania chorób współistniejących.

Po analizie powyższych czynników zespół specjalistów przygotuje propozycje indywidualnego planu leczenia. Lekarze przedstawią pacjentowi wszystkie dostępne rodzaje leczenia oraz szczegółowo omówią korzyści płynące z zastosowania każdego z nich. Omówią oni również wszystkie możliwe działania niepożądane każdego rodzaju terapii.

Ostateczna decyzja o wyborze leczenia zawsze należy do Pacjenta.

 

Szczegółowe informacje na temat różnych metod leczenia raka płuca znajdują się w poniższych zakładkach:

Palisz papierosy? Czy wiesz o tym, że osoby ze zdiagnozowanym rakiem płuca, które rzuciły palenie, żyją dłużej i są w lepszej formie fizycznej? ZAWSZE jest dobry czas na rzucenie palenia, nigdy nie jest na to za późno. Badania wykazały, że pacjenci, którzy rzucili palenie po rozpoznaniu raka płuca, mają lepsze wyniki leczenia niż ci, którzy tego nie zrobili. Jeśli szukasz informacji, jak zabrać się za walkę z nałogiem i potrzebujesz bezpłatnej pomocy terapeutów, zajrzyj do zakładki rzuć PALENIE!


Opracowanie: Justyna Wilczyńska, WWCOiT im.M.Kopernika w Łodzi